Reklam :

Tavuk Ciğerli Pilav Tarifi

Malzemeler :

Melodi Akçay dan Tavuk Ciğerli Pilav Tarifi : Bu tarif kişi sayısını ve kişi sayısının tavuk ciğerli pilavı açlık ve tokluk yeme derecesine göre miktarını değiştirir. Ama ortalama 6 kişiliktir.

400  gram baldo pilavlık pirinç

yarım su bardağı tel şehriye veya arpa şehriye

400 gram tavuk ciğeri

150 gram margarin

ben ciğerlide olsa etlide olsa pilava yine bulyon koyuyorum.Bu noktada  tercihi size bırakıyorum.

1 adet tavuk bulyon

tuz sıcak su

Tavuk Ciğerli Pilav Tarifi Yapılışı Nasıl Yapılır :

Önce tavuk ciğerlerini ödleri var mı diye kontrol edin . Gerçi şimdi pek olmuyor ama bazen ciğerciler gözden kaçırıyor. Ciğerleri yıkayın. Ufak parçalara kesin. İçlerindeki kanlı parçaları ve üzerindeki beyaz zarı ayıklayın Sonra çok az bir suyla kaynatın. Kanlı suyu çıksın. Ciğerlerin kanlı suyu  köpük köpük olacaktır. Bunu bir süzgeç yardımıyla alın. Ciğerler pişsin. Geriye kalan kanlı suyu atın. Ciğerleri bir kenarda çok az sıvı yağla kavurun ve pirinç pilavının  içine koymak için bekletin.

Melodi Akçay dan Not : Ciğerleri yıkayıp kanlarını ayıkladıktan sonra kavurursanız ciğerden kötü kan kokusu ve demir tadı  geliyor. Onun için ben önceden kaynatıyorum.

Sonra sıcak suya 400 gram pirincimizi koyalım. Pirincin üzerini geçsin. 20 dakika kadar bekledikten sonra bu pirinçli suyu süzelim. Pirinçleri iyice kurulayalım.

Sonra pilav yapacağımız tencereye margarini koyup tel şehriye veya arpa şehriyeyi atıp kavuralım. şehriyeler renk değiştirdiği zaman pirinçleri atarak yaklaşık 5 – 6 dakika kavuralım.  tuzunu atalım bu noktada ben bulyon atıyorum. ciğerleri atalım. biraz çevirdikten sonra sıcak suyunu koyalım karıştıralım ve önce hızlı ateşte hemen 1 dakika sonra da kısık ateşte pişmeye bırakalım.

Not : pirinç pilavı nı yaptıktan sonra ciğerleri yağda kavurup servis tabağında pilavın üzerinde de servis edebilirsiniz.

içinizde pilava ne kadar su konur diye soranlarınız olur bire bir ölçek derler ama bu tarif genel de pek tutmaz. yani bir su bardağı pirince iki su bardağı su koyarlar.Oysa herkesin aldığı pirincin markası ve cinsi farklıdır. Pirincin cinsi, içine koyulan sıcak su ve soğuk su  kesinlikle ve kesinlikle içine koyulan su oranını etkilediği gibi pişme sürecinide etkiler . Bu yüzden

Sizlere şöyle bir su oranı vermek istiyorum. Pirinçlerin üzerini hafif geçtiği noktada su koymayı bırakın. Diyelim ki pirinçlerin bazıları pişti, bazıları pişmedi olsun üstlerinde çok az bir sıcak su gezdirerek hafif pirinçleri dağıtmadan çevirelim ve kışık ateşte pişirelim. Piştiğini anladığınız noktada ocağı kapatarak demlenmeye bırakın. İyice demlenen tavuk ciğerli pilav tarifi nin pirinçlerini dağıtmadan çevirerek havalandırın ve sıcak sıcak servis yapın.

Tavuk ciğerli pirinç pilavı tarifimiz bu kadardır.. Aynı bu işlemi tavuk ciğerli bulgur pilavı içinde yapabilirsiniz…Şimdiden Kolay gelsin ve Afiyet Olsun…


Reklam :

Etiketler:

Yorumlar

You must be logged in to post a comment.