Reklam :

Patlıcanlı Pirinç Pilavı

Malzemeler :


3 bardak pirinç(baldo)

2.5 bardak sıcak su

Yarım bardak ayçiçek yağı

Yarım kilo patlıcan

Yarım bardak ayçiçek yağı (kızartmak için)

1 tane Tavuk veya et bulyon

Tuz


Patlıcanlı Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır :


Pirinçleri  ayıklayıp  suda yıkadıktan sonra kevgire süzülmeye bırakın.Ama şimdi iyi ve diri bir pilav yapma konusunda yeni bir teknoloji öğrendi hanımlar; bu da pirinçlerin tuzlu sıcak suda biraz bekletilmesi. Sonra bu tuzlu suyun yıkanıp atılması.

Diğer taraftan patlıcanları kabuklarını soyduktan sonra küp küp doğrayın. Sonra bir tavaya yarım bardak ayçiçek yağını koyup patlıcanları kızartınız. Fazla yağlarını almak  için kağıt havlu üzerine serin.  Sonra diğer yarım bardak ayçiçek yağını bir tencereye koyup kızdırın ve süzülmüş  pirinçleri atıp karıştırarak kavurun. Sonra üzerini hafif geçecek şekilde biraz sıcak su  ve bulyonu atın, karıştırın. Tuzunu koyup altını kısın. Yaklaşık on dakika kadar sonra patlıcanları üzerine serip kapağını kapatın ve kısık ateşte dinlendirerek pişmesini sağlayın..

Not : pirinçlerin üzerine koyulan su miktarı az gelebilir ve pirinçler pişmeyebilir. pirinçten pirince farklılık vardır. Bu yüzden arada sırada çok olmamak kaydıyla pirinçleri kontrol ederseniz su ihtiyacı olup olmadığını anlarsınız. Su ilave edilecekse mutlaka sıcak su eklenecek bunu unutmayın. Pirinçleri kavurmak için sadece sıvı yağ değil, bir miktar margarin ilede kavurabilirsiniz.

BU YEMEK TARİFLERİ HARİKA


Reklam :

BU YEMEK TARİFLERİ HARİKA

Etiketler:

Yorumlar

You must be logged in to post a comment.