Reklam :

İçi Kakao Pudingli Kek Tarifi

Pudinle yapılan tatlıları , pastaları ve kekleri kim sevmez ki ! Hem yapımı kolaydırlar hem de hafif olurlar. Canımız tatlı çektiğinde elimizin altında hemen bulunurak bizi bu zor durumdan pratik bir şekilde kurtarırlar. Ve gelin sizlerle bu zor anlarımıza ait ev yapımı içi kakaolu pudingten yapılan sürpriz kek tarifini yapmaya çalışalım.

Kek Hamuru İçin Gereken Malzemeler :

3 tane yumurta

1 bardak sıvı yağ

1,5 bardak toz şeker

2,5 bardak un

kabartma tozu ve kakaolu puding ve 2,5 bardak süt .

Melodi Akçay dan Not : Kakaolu puding iyi bir marka olursa daha çikolatalı kek gibi oluyor. Ve ben vanilya koymuyorum yine tercihi size bırakıyorum. Ve bazen iki adet kabartma tozu ile yapıyorum. kek hamurunun kıvamını çok akışkan değil yarı akışkan şekilde ayarlıyorum. Çünkü hepimizin kek hamuru hazırlamak için kullandığı bardak ölçüleri ve unun kalitesi farklı olabiliyor ve böylece yaptığımız kek istediğimiz kıvamda olmuyor. Lüften bunu dikkate alırsanız sevinirim. Yani kısacası tarif tarifi çoğu zaman her türlü sebepten dolayı tutmayabiliyor

İçi Kakao Pudingli Kek Tarifi , Nasıl Yapılır , Yapılışı :

Öncelikle yumurta , toz şeker ve sıvı yağı çırpın. Sonra unu ve kabartma tozunu eleyerek çırpma kabının içine ekleyerek karıştırın.  Hafifçe yağlanmış ve unlanmış çok büyük ve geniş olmayan yuvarlak kek tepsisine veya kek kalıbına dökerek kekin pişme derecesi 170 derecede ve pişme süresi 30-35 dakika kadar fırında pişirin.  Yalnızca fırının kapağını pişti mi oldu mu acaba diye sık sık açmayın kabaran kek hemen sönüyor.  Zira biz yemek yapmayı ve kek yapmayı sevenler bunu sık sık yaparız. Ortalama bir  zaman sürecinden sonra kekin piştiğini ya bir kürdan yardımıyla belirli yerlerinden bir kaç kere delerek  ya da bir bıçağın ucuyla delerek çiğ pişmemiş un yapışıp , yapışmamasıyla anlaşılır.

Genelde fırındaki kekler ortasından pişmeye ve kabarmaya başlar , fakat kenarları daha çabuk pişer. Kekin daha iyi güzel kabarması için yumurta ve şekeri birlikte çok hızlı çırpıp iyice kabarmasıyla ve içine konulan un miktarıyla , kabartma tozu miktarının eşit olması ve fırın kapağının sürekli açılıp kapanmamasıyla olur. bazende yaptığımız kekin içi pişmez. Buda kek hamurununa ölçüsünden fazla koyulan undan ve fırının derecesi ile alakalıdır.

Sonra bir tencere içine 2,5 su bardağı sütü ve kakaolu pudingi koyarak muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirin.

Daha sonra pişen ve soğuyan kek hamurunu kek kalıbından çıkardıktan sonra ortadan ikiye keserek ilk katı derin çanak şeklindeki bir cam kase veya ona uygun bir ölçüde olan kaba yerleştirin. Tabi önce cam kasenin içini plastik folyo ile dışına kadar sarın.  Sonra ılık olan kakaolu pudingi içine dökün. ikinci kek hamurunu yerleştirerek kapak yaparak kapatın. Cam kasenin dışında kalan plastik folyo yuda üzerlerine kapatarak buzdolabında dinlenmesini bekledikten sonra üçgen şekilde dilimleyerek servis edin.

Şimdiden Kolay Gelsin ve Afiyet Olsun…

BU YEMEK TARİFLERİ HARİKA


Reklam :

BU YEMEK TARİFLERİ HARİKA

Etiketler:

Yorumlar

You must be logged in to post a comment.