Reklam :

Hazır Yufkadan Ispanaklı Peynirli Börek Tarifi

Malzemeler :

6 adet günlük hazır yufka

1 kilo veya 750 gram ıspanak

250 gram peynir

2 yumurta

yarım kilo süt

sıvı yağ

tuz

Hazır Yufkadan Ispanaklı Peynirli Börek Tarifi , Yapılışı Nasıl Yapılır :

Ispanaklı börek yapımında ben genellikle yaprakları büyük olan ıspanakları seçiyorum , kuzu denilen ıspanak yapraklarını ıspanak yemeği yapımında kullanıyorum..

ıspanakların saplarını kestikten veya elle kopardıktan sonra bol suyla üzerindeki kumlar gidene kadar yıkayalım ve süzelim.

Sonra ıspanakları bir veya iki bardak su ile geniş bir tencere içinde haşlayalım. Haşlama suyunu atalım. Büyük ve haşlanmış olan  ıspanak yapraklarını bıçakla keselim , küçültelim.

Bir tavaya bir miktar sıvı yağ koyarak içine haşlanmış ve doğranmış ıspanak yapraklarını atarak 6 – 7 dakika kadar kavuralım. tuzunu atalım. peynir tuzluysa çok az tuz yeterli olacaktır..

Bir kenarda ılınması için bekletelim.ılınan ıspanaklı börek harcımızın içine peynir kırıntıları ufalayalım. Şöyle bir çevirelim. (sıcak sıcak yufkaların üzerine koyarsanız ince olan yufkalar parçalanır.)

Sonra süt , yumurta ve yarım bardak sıvı yağı bir kap içinde çırpalım.

yağlanmış tepsiye birinci yufkayı dizelim. ikinci yufkayı yağlamadan üzerine koyalım. ve bu sütlü yumurtalı karışımdan biraz gezdirelim. ıspanak yapraklarını üzerine eşit bir şekilde dağıtalım. üçüncü , dördüncü , beşinci yufka katlarına gelene kadar bu işlemi tekrar edelim…Beşinci yufka katına da peynirli ıspanak harcını serdik mi altıncı hazır yufka ile üzerini kapatalım. Birinci yufkanın tepsi kenarına taşan kenarlarını bu altıncı yufkanın üzerine katlayalım. En son kalan sütlü , yumurtalı ve sıvı yağlı karışımı üzerine gezdirelim..

kolay ve basit hazır yufkadan yapılan börek tarifi..

200 dereceli fırında pişirelim. Altı ve üstü eşit derece de kızarınca fırını kapatıp böreğin kendini çekmesi için biraz bekledikten sonra servis yapın. hazır yufkadan ıspanaklı peynirli börek tarifi bu kadardır. Bu da sizlere Melodi Akçay dan hazır yufkadan ıspanaklı peynirli börek tarifi olsun ve şimdiden hepinize Afiyet Olsun.

tercihe veya evde bulunma durumuna göre üzerine susam veya çörek otu da serpebilirsiniz…

BU YEMEK TARİFLERİ HARİKA


Reklam :

BU YEMEK TARİFLERİ HARİKA

Etiketler:

Yorumlar

You must be logged in to post a comment.