Reklam :

Fırında Kıymalı Beşamel Soslu Kayık Kabak Tarifi

Malzemeler :

5 adet orta boy veya büyük boy kabak

1 adet orta boy kuru soğan

250 gram kıyma

sıvı yağ , tuz

Beşamel Sos Malzemeleri ve beşamel sosun yapılışı yemek sos tarifleri adlı kategoride yer almaktadır.

Fırında Kıymalı Beşamel Soslu Kayık Kabak Tarifi Yapılışı , Nasıl Yapılır :

kabakları yıkadıktan sonra baş ve alt kısımlarını keselim. Sonra kabakları ortadan uzunlamasına ikiye keselim kayık şekli vermek için ; ikiye kesilen kabakların içlerini tatlı kaşığı veya sebze oyucuyla oyalım çıkan iç kısımlarını ya atalım yada kabak çorbası yapmak için bir kenara ayıralım.

Bütün kabaklara kayık şekli verdikten sonra geniş bir tencere içinde kaynatalım. Yumuşasın. Sonra haşlanan kabakları fırın tepsisine  dizelim..

Daha sonra ince doğranan soğanı sıvı yağla hafif kavuralım. Kıymayı ekleyerek kavuralım. tuzunu atalım. kayık kabak tarifimizin iç malzemesi hazır. kıymalı soğanlı bu malzemeyi kayık şeklindeki kabakların içine eşit bir şekilde yerleştirelim.

Diğer taraftan beşamel sosunu hazırlayalım ve beşamel sosu kayık kabaklarımızın üzerine dökelim… Üzerine kaşar peyniri rendeleyip 200 dereceli fırında üstü kızarana kadar pişirelim.

Ben Melodi Akçay olarak bu tarifi kendim uydurdum..Bilinen bir tariftir belki amma Anneciğim  fırında kıymalı beşamel soslu kayık kabak tarifime bayılıyor… Beşamel sos kabağın o bütün yavan lezzetini alıyor… Bu fırında yapılan kabak yemeğine fırında sandal kabak ta denilir…

BU YEMEK TARİFLERİ HARİKA


Reklam :

BU YEMEK TARİFLERİ HARİKA

Etiketler:

Yorumlar

You must be logged in to post a comment.