Reklam :

Fırında Hamsi Buğulama Tarifi

fırında hamsi buğulama tarifi

Uzun bir aradan sonra yine sizlerleyim. Sizlerden ayrı kaldığım bu süre zarfında dün akşam fırında yapmış olduğum hamsi buğulama, diğer adıyla hamsi pilaki ya da bir deyişle hamsi haşlama tarifini paylaşmak istiyorum. Ne de olsa son zamanlarda hamsi balığı geçen seneye oranla bu sene daha çok var.  Haydi bakalım kolay gelsin.

hamsi buğulama yaparken kişi sayısını hesap ederek hamsileri alırsanız daha doğru bir yemek ölçüsü ile karşılaşırsınız. Benim size şimdi vereceğim tarif her ne kadar 2-3 kişik desemde kişilerin karın açlığı ve yeme kapasiteleriyle alakalıdır.

Malzemeler:

1 kilo hamsi ( kafası ve kılçıkları ayıklanmış)

2 -3 adet büyük kuru soğan ( soğan buğulamaya yakışıyor)

2-3 adet sivri veya yeşil çarliston biber

2 adet domates ( dilimlenmiş)

1 adet limon dilimi , 2 de olabilir tercihe bağlı.

maydanoz, tuz, sıvıyağ

Fırında Hamsi Buğulama Pilaki Tarifi, Nasıl Yapılır , Yapılışı :

kafası ve kılçıkları ayıklanmış bir kilo hamsiyi suda güzelce yıkayın ve süzün.

sonra 2-3 adet kuru soğanı ince piyaslık soğan doğrar gibi doğrayın. ve sıvı yağda piyaslık soğanları hafif kavurun. çok kavurmayın.

sonra kavrulan soğanları bir fırın tepsisine yerleştirin. üzerine hamsileri tek tek açık bir şekilde eşit dizin. hamsilerin üzerine dilimlenmiş domates dilimleri, julyen usulü doğranmış yeşil biberleri dizin. limon dilimlerini dizin.  ve üzerine ister ince doğradığınız maydanoz yapraklarını , istersenizde uzun maydanoz yaprağı şeklinde yerleştirerek, tuzunu ve çok az suyunu koyarak 200 dereceli fırında hamsi buğulamanın çok az suyu kalacak şekilde 30 dakika kadar pişirin.

Melodi Akçay dan Not : hamsiler çok su istemez ama üzerine koyduğumuz malzemeler su isteyeceğinden dolayı hamsilerin seviyesinde su yeterli olacaktır. bazen hamsilerin içine çok az salçada ekleyerek yapıyorum. kimi yemek severler ya da hamsi buğulama pilaki yapmayı severler hamsinin içine patates dilimleride koyup fırında öyle pişiriyor. hiç denemedim. Ama patatesin hamsi buğulamaya bir zararı lezzetini değiştireceğini sanmıyorum. Belki ileride denerim. sadece bunu belirmek istedim.

Eğer ocakta tencerede hamsi buğulama yapacaksınız yine aynı yapım işlemini uygulayıp, bu sefer fırında değil de ocak gözünde tencerede, tavada veya yine bir fırın tepsisi üstünde ocağın en kışık gözünde yavaş yavaş  üzerine bir kapak örterek pişirin. Alüminyum kağıttada fırında veya tencere içinde istediğiniz kadar hamsi balığını veya başka çeşit balığı koyarak isterseniz bu malzemelerle, isterseniz sadece tuz, balık ve limon dilimi eşliğinde, yada bu malzemelerin içine havuç ve patates dilimleride koyarak alüminyum folyo kağıdının her tarafı kapalı olacak şekilde su içinde kapak kapama suretiyle kısık ateşte buhar yöntemiyle pişirebilirsiniz.

Afiyet Olsun ve Kolay Gelsin…

BU YEMEK TARİFLERİ HARİKA


Reklam :

BU YEMEK TARİFLERİ HARİKA

Etiketler:

Yorumlar

You must be logged in to post a comment.