Reklam :

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır

Malzemeler :

1 litre Süt

yoğurt mayası (yani daha önceden yapılmış olan bir yoğurttan 1 çay veya yarım tatlı kaşığı ölçek)

Evde yoğurt yapılışında önemli nokta püf nokta yoğurt yapacağımız sütün sıcaklık  derecesidir. Isıtılan süt ne çok soğuk, ne çok orta sıcaklıkta, ne de çok kaynar olmalıdır.  Sütün sıcaklığını anlamanın en güzel yolu küçük serçe parmağımızı sütün içine çok az daldırarak anlayabiliriz.   Yani eliniz sütün sıcaklığına dayanacak bir ısıda olmalı. Sütün çok ılık olmasıda yoğurdun mayalanmasını engeller.

Öncelikle küçük bir kasede bir çay veya yarım tatlı kaşığı yoğurdu ılık süt ile iyice karıştırarak hazırlamış olduğunuz bir litre ılık süte katın ve karıştırın.

Sonra bir litre sütün içinde bulunduğu tencerenin çevresini sıcaklığını muhafaza etmesini sağlayacak şekilde kalın bir örtü ile sarın . Bu bir sofra bezide olur küçük bir battaniyede.   Tahmini olarak beş altı saat sonra evde yaptığımız yoğurt mayalanmış olur.Burada önemli olan tek bir püf nokta var. Bezlerle sarmış olduğumuz mayalı yoğurdumuzu acaba oldumu oldu mu diyerek  mutlaka ve mutlaka koyduğumuz yerden oynatmayalım. Eğer oynatırsak yoğurt dağılır ve sulanır. Bazende mayalanmayabilir.

Belirli süre sonra evde mayalamış olduğumuz yoğurdu fazla sarsmadan ve dağıtmadan açın. Ve buzdolabına koyarak soğutun. Buzdolabında dahada koyulaşacaktır. Mümkünse yoğurt mayalama işlemini akşamları yapın. Çünkü bütün gece buzdolabında bekleyen yoğurt ertesi gün kendini topluyor.


Not :  Mümkünse maya için ekşi yoğurt kullanmayın. Yapacağınız yoğurt da ekşi olur.

Bir not daha : Marketlerde günlük taze sütler var. Bu sütlerle yoğurdunuzu yaparsanız vücudunuza yararlı bakterilerin girmesini sağlarsınız.

Not : Hazır paket sütlerle yoğurt mayalanmıyor… Ya açık yada günlük paket  süt alın. Bu kadar. Afiyet Olsun…
BU YEMEK TARİFLERİ HARİKA


Reklam :

BU YEMEK TARİFLERİ HARİKA

Etiketler:

Yorumlar

You must be logged in to post a comment.