Reklam :

Ev Yapımı Taze Fasulye Turşusu Tarifi

şimdi yaz zamanı yaz sebzelerinden ve meyvelerinden kışlık için turşu kurma zamanı. Gelin sizlerle ev yapımı taze fasulye turşusu kurmaya çalışalım. Melodi Akçay dan Not : Öncelikle evde herhangi bir turşu kurarken dikkate etmemiz gereken bazı püf noktalar vardır. Yapacağımız turşu malzemelerinin öncelikle sert , taze , yıpranmamış ve zedelenmemiş olmasına özen göstermeliyiz. Ezik , çürük ve taze olmayan sebze ve meyveden yapılan turşuların ömürleri kısa olur. Normal yemek tuzundan yani rafine edilmiş tuzdan yapılan turşuların kullanım ömürleride , kaya tuzu  denilen tuza oranla daha çabuk bozulma sağlar. Kaya tuzu turşu yapılacak malzemelerin turşu saklama kabı içerisinde daha sert , taze ve dayanıklı olmasını sağlar. Turşu suyunun hazırlanmasıda istenilen kıvamda olmasıda saklandığı koşullar kadar turşunun tutması açısındanda önemlidir. Eskiden daha çok plastik bidonlar içinde turşu kuruluyordu , fakar şimdi cam kavanozlarda daha çok kurulmayı tercih ediliyor. Onun için 2 kilo taze fasulyeye oranla 3 kilo alacak kadar hacime sahip cam kavanoz.

Şimdi gelin sizlerle 2 kilo taze fasulyeden evde turşu yapalım.

Malzemeler :

2 kilo taze fasulye (kılçıksız ve çok olgun olmayan taze fasulyelerden olursa daha iyi olur.
4 -5 tane yeşil sivribiber vey çarliston biber

4 diş ayıklanmış sarımsak,

1 su bardağı kaya tuzu,

4 su bardaği su,

1 çay bardağı sirke

Ev Yapımı Taze Fasulye Turşusu Tarifi, Nasıl Yapılır , Yapılışı :

Öncelikle 2 kilo taze fasulyeyi yıkayıp baş kısımlarını el yardımıyla koparak ayıklayın.Bıçakla kesmeyin.Bir tencere içinde taze fasulyelere biraz su ilave ederek taze fasulyeler çok hafif renk değiştirene kadar haşlayın yada sıcak bir su içerisinde bekletin. Haşlandıktan sonra suyunu süzün ve soğumaya bırakın.. İster yanlamasına , istersenizde dikine cam kavanozun içine önce taze fasulyelerin bir kismini yerlestirin. fasulyelerin ara kısımlarına 1 adet sivribiber ve 1 dis ayıklanmış sarımsak koyun. Tekrar taze fasulye yerleştirin. Bu işlemi taze fasulyeler bitene kadar sırayla dizerek yapın

Sonra sıra geldi taze fasulye turşu suyunun hazırlanmasına. derin bir kapta 4 su bardagi suyun içinde 1 su bardağı kaya tuzunu iyice karıştırarak eritin. Sonra 1 çay bardağı sirkeyi de ekleyin ve karıştırın. Hazırlamış olduğunuz  bu turşu suyu karışımını taze fasulye turşunun üzerine eşit bir şekilde dökerek ,  cam kavanozun ağzını dışarıya hava geçirmeyecek şekilde  sıkıca kapatın. Kavanozu ters çevirip kavanoz kapağının daha iyi sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra belirli saat aralıklarıyla kavanozu bir ters , bir yüz çevirip turşu suyunun her tarafa eşit bir şekilde dağılmasını sağlayabilirsiniz. Turşular sıcak ortamı sevmeyen yiyecekler .Ve serin rutubetsiz bir ortamda yaklaşık 10-15 gün beklettikten sonra turşunuz hazırdır. En doğru olanı taze fasulyeler renk değiştirip , hafif küçülünce kontrol edebilirsiniz.

sıvı yağda önce ince doğranmış kuru soğanı hafif kavurup , ardındanda olan taze fasulye turşusunuda ekleyip fasulyedeki su kendini iyice çekene kadar kavurursanız çok güzel bir turşu kavurması yapmış olursunuz.

Turşu için kullanılacak her malzemenin fermente olup bekleme olgunlaşma süresi malzemenin çeşidine göre değişir. Ve diğer bir çok faktör bunu etkiler. Bazen evde yapılan turşuların üstü beyazlaşır bulanık bir küf tabakası kaplar .ya turşu kurulan kavanoz veya pilastik bidon hava kaçırıyordur , ya da tuz oranı ve sirke oranı iyice ayarlanmamış demektir.

Şimdiden Kolay Gelsin ve Afiyet Olsun..

BU YEMEK TARİFLERİ HARİKA


Reklam :

BU YEMEK TARİFLERİ HARİKA

Etiketler:

Yorumlar

You must be logged in to post a comment.