Reklam :

Etli Karnıbahar Yemeği Tarifi

Malzemeler :

1 adet orta büyüklükte karnıbahar

250 gram orta yağlıktan kuzu eti veya dana eti

1 adet soğan

1 adet havuç

salça , sıvı yağ , tuz ve sıcak su

Etli Karnıbahar Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır

mutfakta bazı yemek yapımında püf noktarlar vardır. Bunlar hanımlar ve yemek yapanlar tarafından deneme yanılma yöntemiyle bulunmuş püf nokta yemek bilgileri dir.

Bunlardan bir taneside önceleri benim yemek yaparken başıma gelen yemek yapımı hatalarındandır.

Şimdi yemek yapmaya yeni başlayanlar için et pişirmenin püf noktaları ve incelikleri  konusunda nacizane fikrimi paylaşmak istiyorum…kuzu veya dana et parçalarını hiç yıkamadan ve düdüklü tencereye hiç su koymadan etler kendi suyunu çekene , yumuşayana ve kavrulana kadar kısık ateşte pişirin. Yalnızca bu sürece çok dikkat etmeniz gerekir. Et miktarı az olduğu için etin içinde barındırdığı kendi öz suyuda az olacaktır ve buna dikkat etmediğiniz sürece etler yanabilir. Eğer etlere dışarıdan su koyarsanız etler sert ve lezzetsiz olur. Etler kendi öz suyuyla pişsin ve kavrulsun.

Tabi et pişirmenin püf noktaları her hamaratlı elde farklı lezzet bulur. Bir de Melodi Akçay ın kolay ve basit etli karnıbahar yemeği tarifini deneyin. Ne dersiniz ?

Öncelikle karnabaharı yıkadıktan sonra göbek kısmındaki sapları kesin. Düdüklüde 3 su bardağı suyla orta ateşte haşlayın. Kötü koku salacaktır. Boşverin salsın. Sonuçta ortaya güzel bir ev yemeği çıkacak…

haşladığınız suyu dökün. Karnıbaharlar parçalamadan göbekten ayırın. zaten onlar kendi ayrılacaktır.

Daha sonra yine düdüklüde etleri suyunu çekene kadar kavurun…

Daha sonra başka bir tencerede ince doğradığımız soğanı , rendelediğimiz veya yuvarlak kestiğimiz havuçla birlikte kavurun. Soğan ve havuç renk değiştirdiği zaman salçayı koyun kavurun. kavurmak için 1 dakika yeterli olacaktır.haşlanmış ve kavrulan etleri tencere içine koyun bir kere daha bütün mazemeyle kavurun.

Sonra karnıbahar parçalarını koyun. Çok fazla dağıtmadan karıştırın. Ön haşlama işlemi yapılmış olduğundan dolayı çabuk dağılıyor. Tuzunu koyun ve çok az sıcak su ekleyin. kuzu etinden yapılan yemekler veya dana etinden yapılan yemekler çok fazla su istemez. yaklaşık 10 – 15 belki 20 dakika sonra suyu hafif koyulaşınca ocağın altını kapatın… Etli karnıbahar yemeği tarifi ve yapılışı bu kadar. Biraz bekledikten sonra servis yapın..

Karnıbahar parçalarını çiğ olarakta yemek suyunun içine atabilirsiniz ; fakat karnıbaharın pişerken ki o kötü kokusunu almak için ön haşlama yapılması daha iyi olacaktır.

Şimdiden Afiyet Olsun….BU YEMEK TARİFLERİ HARİKA


Reklam :

BU YEMEK TARİFLERİ HARİKA

Etiketler:

Yorumlar

You must be logged in to post a comment.