Reklam :

Düdüklüde Nohut Yemeği Tarifi

Malzemeler :

Yarım kilo nohut (akşamdan ıslatılmış veya yemek yapmadan 4 saat önce haşlayın. )

1 orta boy kuru soğan

2 adet yeşil veya sivribiber

2 yemek kaşığı salça

tuz , sıvı yağ , et suyu veya bulyon mutlaka sıcak su

Düdüklüde Nohut Yemeği Tarifi , Yapılışı , Nasıl Yapılır :

düdüklüde çabuk ve kolay nohut yemeği yapmak istiyorasanız Melodi Akçay dan sizlere nacizane bir öneri… Markasını hiç değiştirmediğim ve yıllardırda aynı yerden hazır pakette nohut satın aldığım “Türkiye çapında kısaltma adı üç harfli bir marketten” nohutu tavsiye edeceğim. hem öyle akşamdan ıslatmayada gerek yok. Yaklaşık nohut yemeğini yapacağınız yalnız bu nohut için söylüyorum ; düdüklüde nohut haşlama süresi 3 ya da 4 saat öncesinden düdüklü tencerede düdüklünün sesi çıkmaya yakın ocağın altını kapayın ve 3-4 saat kadar bekleyerek haşlarsanız ; bu süreç size yeterli olacaktır.Hem ikinci haşlama işleminede gerek yok…nohut yemeği baklagillerden gaz yapan yemekler in kuru fasulyeyle başında gelir.

Şimdi gelelim düdüklüde nohut yemeği nasıl yapılır ; kaç dakikada pişer sorularının yanıtlarına..

Önce düdüklüde haşlamış olduğumuz nohutların çıkan sarı gazlı suyunu süzgeçten dökelim. Süzgeçte nohutlar kalsın.

Sonra sıvıyağda 1 adet soğanı ve 2 adet biberleri ince doğrayıp kavuralım. Salçayı ekleyerek kavuralım. haşlanmış nohutları atalım. Tuzunu ve bulyonunu koyalım. Bulyon koyduğum için tuz az koyuyorum. Sonra yarım kilo nohutun üzerini bir iki parmak kalınlığında geçecek kadar sıcak su koyuyorum. ve düdüklü tencerenin kapağını kapayın. İlk önce hızlı ateşte düdüklüden tıs sesi gelene kadar kaynatıyorum , sonra orta ateşte hatta 10 dakika kadar sonrada kısık ateşte pişiriyorum… nohut yemeğinin kendisini çekmesini ve düdüklü tencerenin de soğuduğundan emin olduktan sonra kapağını açıp servis edin…işte sizlere düdüklüde sade nohut yemeği tarifi ..

Yalnız bu nohut markası için sizlere söyleyebileceğim; düdüklüde veya düdüklü tencerede nohut yemeği kaç dakikada pişer in cevabına ben düdüklü tencerenin sesinin çıkışınıda hesaba katarak yaklaşık 40 dakikada pişiriyorum. Düdüklünün sesi 10 dakika kadar sonra çıkıyor . Yalnız kısık ve orta ateşte pişiriyorum. Nohutlar hızlı ateşte dağılıp kabukları çıkmasın ve yemeğin lezzetli suyu nohutların içine girsin diye..

Kullanılan nohut markasının cinsi ve koyulan malzemeler yemeğin yapılışını etkiler . Buna su da dahildir…

Şimdi yeni düdüklü tencereler çıktı digital , istediğin zamanı programlıyorsun ve pişiriyorsun. Ben emektar düdüklü tencerelerden kullanıyorum. Digital düdüklü tencere kullananlar için benim açımdan bu konuda birşey söylemek zor…

Bu tarifte sizlere Melodi Akçay dan olsun. ve Şimdiden Afiyet Olsun…

Melodi Akçay dan Not : Nohutlar pişmediyse lütfen soğuk su koymayın. Mutlaka sıcak su ilave edin. İster düdüklüde yapın , isterseniz normal yemek tencereleri nde …Soğuk ve sıcak tepkimeye uğrayarak nohutun tekrardan sertleşmesini ve uzun zamanda pişmesini sağlıyor…


Reklam :

Etiketler:

Yorumlar

You must be logged in to post a comment.